سلام سلام،

من رضا توکلی‌ام، کسی که از آبان ۱۳۹۷ تصمیم گرفت پادکست ضبط کنه.

من یه بلاگ تخصصی درحوزه دیجیتال مارکتینگ به اسم فوربو دارم که از تیر ۹۷ کار روی اون رو شروع کرده بودم. اواخر تابستون همون سال تصمیم گرفتم برای انتشار و پخش بهتر محتواهای متنی سایت، پادکست ضبط کنم و توی قسمت‌های پادکست درمورد مقاله‌هایی که می‌نویسم توضیح بدم.

اینطوری پادکست فوربو ساخته شد. اولین تجربه ضبط پادکست و اولین قسمت برای فوربو واقعا بد بود. طوری بد بود که اصلا قسمت صفر رو کلا پاک کردم و همینطور یک سال بعد از انتشار، اول فایل قسمت‌های قدیمی یه چیزی ضبط کردم و گذاشتم و گفتم که اینا رو گوش نکنید!

یه چیزی که واسم جالب بود این بود که همون اول قسمت ۲ میگم که:

بر عکس سایت فوربو که می‌خواستم از اول همه‌چیز عالی باشه، می‌خوام پادکست رو متفاوت کار کنم و چیزی که میدونم توش خوب نیستم رو ضبط و پخش کنم، تا مثلا ۶ ماه دیگه یه سال دیگه اون موقع بتونم پادکست با کیفیتی رو داشته باشم.

خیلی واقعا جالبه که من دقیقا بعد از یک سال به این هدفی که داشتم رسیدم!

من یه محتوای به نظر خودم با کیفیت پایین رو ضبط کردم و منتشر کردم ولی می‌دونستم که این یه تمرینه و قراره بهم کمک کنه که بعدا پادکست و قسمت‌های با کیفیتی رو منتشر کنم.

حتی اولین کامنتی که هم که روی پادکستم گرفتم این بود که صدا و لحن و شما اصلا مناسب این کار نیست! ولی بازم ادامه دادم و کار خودم رو ادامه دادم.

اگر پادکست ضبط نمی‌کردم صدا و لحنم مثل سال ۹۷ باقی می‌موند؟

فکر می‌کنم آره!

من کلا خیلی حرف نمی‌زدم و این باعث شده بود که خیلی خوب صحبت نکنم. کلمات رو اصلا با جون تلفظ نمی‌کردم و شاید به اصطلاح اونا رو می‌خوردم.

توی قسمت‌های اولیه پادکست فوربو این دقیقا مشخصه!

ولی به مرور سعی کردم با تمرکز پادکست ضبط کنم.

من هیچ کلاسی چیزی برای فن بیان و این حرفا نرفتم. همینطوری تجربی هر قسمت بهتر شدم. سعی کردم با تمرکز روی چیزی که می‌خوام بگم، سعی کنم کلمات رو کامل و واضح تلفظ کنم و برم جلو.

توی اینترو اول قسمت ۱۰۰ دقیقا صدامو توی اولین قسمت و قسمت ۱۰۰ مقایسه کردم و تفاوتش خیلی مشخصه.

داشتن و نوشتن متن برای قسمت‌های پادکست طبیعتا بهم کمک کرد. توی فصل دوم فوربو من به صورت کامل متن داشتم و این روند تا اواخر فصل چهارم هم ادامه داشت.

چون پادکست تم آموزشی‌طور داشت و می‌خواستم همه‌چیز خیلی تمیز و مرتب مطرح بشه، تمامی جمله‌هایی که قرار بود توی پادکست گفته بشه رو می‌نوشتم.

یک سال بعد؛ رشد شنونده پادکست و جذب اسپانسر

پادکست فوربو از آبان ۹۷ شروع شد و اوایل سال ۹۸ فقط ۷ قسمت ازش منتشر شد. توی تابستون ۹۸ فصل دوم شروع شد و تقریبا تا همون آبان ادامه داشت.

توی آبان اون سال یعنی در یک سالگی پادکست، فصل سوم شروع شد. با این تفاوت که بعد از یک سال فوربو اسپانسر هم داشت. بعد از اتمام فصل دوم، من سریع کارهای فصل سوم رو شروع کردم.

برنامه‌ انتشار قسمت‌های فصل جدید رو توی توییتر گذاشتم و یادمه که ساعت دو و نیم سه صبح بود که منشنی زیر توییت برنامه انتشار اومد که درخواست ایمیل برای ارتباط درمورد اسپانسرشیپ داشت. منم ایمیل رو فرستادم و همون موقع اولین ایمیل برای اسپانسرشیپ فوربو اومد.

جدا از بحث مالی، اینکه آدم ببینه شرکتی جایی قصد حمایت از کارتو داره به آدم انگیزه میده. به قول معروف جا داره که از شرکت کاوه‌نگار به عنوان اولین اسپانسر فوربو تشکر کنم 😊

فوربو از فصل دوم ساختار حرفه‌ای به خودش گرفته بود، نظم مشخصی داشت، هم توی انتشار قسمت‌ها و هم از لحاظ موضوعی و سعی کردم این روند رو توی فصل‌های بعدی هم ادامه بدم.

درمورد چی ۱۰۰ قسمت پادکست ساختم؟

توی فصل اول همینطوری رندوم درمورد هر چیزی که به نظرم توی فوربو مقاله‌ی جالبی داشت قسمت ضبط کردم. بی‌برنامه و بی‌هدف ولی از فصل دوم دیگه می‌دونستم می‌خوام چیکار کنم.

برای فصل دوم برنامه ریزی کردم که موضوع کسب و کار اینترنتی رو توی ۱۰ قسمت توضیح بدم. از اولش تا آخرش! از اینکه چی هست و چطور می‌تونیم یه کسب و کار اینترنتی داشته باشیم.

دقیقا قسمت آخر این فصل رو مثل سریال‌ها به جایی رسوندم که شنونده‌ها منتظر قسمت بعدی باشن. توی این فصل از راه‌اندازی گفتم و این موضوع رو تکمیل کردم و توی قسمت آخر درمورد توسعه گفتم و موضوع دیجیتال مارکتینگ. و این دیجیتال مارکتینگ رو گفتم که توی قسمت‌های فصل بعدی مییریم سراغش.

ولی فصل سوم یه فصل متفاوت بود. درمورد موضوع رشد فردی. چیزی که خودم یه مدت درگیرش بودم. سعی کردم نظریاتم رو درمورد این موضوع در قالب قسمت‌های بررسی کتاب منتشر کنم. این فصل خیلی کوتاه بعد و ۴ قسمت داشت ولی فصل بعدی یعنی فصل چهارم، بعد از ۵۷ قسمت تموم شد!

فصل چهارم فوربو دیگه کاملا درمورد دیجیتال مارکتینگ بود. هر چیزی که فکر می‌کردم به این موضوع مربوط میشه، چه توی فوربو قبلا درموردش مقاله نوشتم چه نه، رو توی این فصل باز کردم.

فصل پنجم از جنس فصل سوم بود. فصلی درمورد مهارت‌های نرم یا سافت اسکیل‌ها. باز هم به دلیل نیاز شخصی به بررسی و مطالعه یک سری موارد، اومدم این فصل و کار کردم. درمورد سافت‌ اسکیل‌ها تحقیق می‌کردم و نتیجه‌ی اونا خیلی منظم در قالب پادکست منتشر می‌کردم.

فصل پنجم هم تموم و رسیدیم به فصل ششم. فصلی که با توجه به تغییرات دنیای تک شروع شد. هوش مصنوعی اومد و فوربو هم AIیی شد. نمی‌خواستم موضوع پادکست رو کلا تغییر بدم و هنوز هم سعی می‌کنم قسمت‌هایی درمورد ارتباط هوش مصنوعی با کسب و کار بسازم ولی برای شروع و باز کردن موضوعش توی پادکست لازم بود که یک سری قسمت کلی درمورد ماهیت هوش مصنوعی بسازم.

قسمت ۱۰۰ درمورد خود فوربو هست

صدمین قسمت پادکست درمورد هیچ‌کدوم از چیزهایی که توی فصل‌های قبلی گفتم نیست.

توی قسمت ۱۰۰ فوربو من میکروفون رو روشن کردم و نشتم و همینطوری درمورد تجربیانم توی این ۱۰۰ قسمت توضیح دادم. یک سری مواردی که توی همین یادداشت اشاره کردم رو گفتم و همینطور درمورد شرایط ضبط و چیزای دیگه.

دارم این یادداشت رو هم می‌نویسم که درواقع دعوت کنم ازتون که برید قسمت ۱۰۰ پادکستم رو گوش کنید 😊

فوربو توی همه‌ اپ‌های پخش پادکست منتشر میشه و می‌تونید از همه‌جا اون رو گوش کنید.

توی Castbox و Apple & Google Podcasts و Spotify اگر فوربو یا Furbo رو سرچ کنید حتما پیداش می‌کنید. خیلی خوشحال میشم اگر فوربو رو گوش کنید و نظرتون رو درمورد اون بهم بگید.

Castbox (https://bit.ly/FurboE100)
Apple (https://apple.co/42f9Z7V)
Spotify (https://spoti.fi/3MG32qH)
Google (https://bit.ly/GoogleE100)
YouTube (https://youtu.be/9vtz0xqi0wU)
Furbo (https://furbodm.com/podcast/e100/)