داستان پادکست من | پادکست فوربو دو ساله شد

میز ضبط پادکست فوربو

پادکست فوربو دو ساله شده.

پادکست چندماه از خود سایت کوچک‌تره. فوربو از تیر ۹۷ داستانش شروع شد و پادکست از آبان همون سال.

شهریور بود که دنبال میکروفون برای فوربو بودم. البته قرار نبود پادکست باهاش ضبط کنم. میکروفون رو برای ضبط ویدیوهای آموزشی می‌خواستم.

الان که دارم فکر می‌کنم ما همیشه توی زمانی بودیم که همه‌چیز داشته گرون می‌شده. شهریور ۹۷ هم همینطور بود. همون موقع نیازی به میکروفون نداشتم، برای چندماه دیگه می‌خواستم اما وقتی دیدم که توی یکی دو هفته چقدر قیمتش داشت بالا می‌رفت، تصمیم گرفتم که زودتر بگیرمش.

میکروفون بلو اسنوبال رو گرفتم. روی میز میذاشتم و نگاهش می‌کردم، چون خیلی قشنگ بود 😊

همون موقع‌ها ویدیو کارگاه «چطور پادکست بسازیم» علی‌ بندری رو هم دیده بودم و چندتا پادکست رو هم دنبال می‌کردم. راستش بیشتر از اینکه دوست داشته باشم پادکست داشته باشم، از این خوشم میومد که پادکست‌ها توی همه سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها منتشر می‌شدن.

دوست داشتم که توی سایت اپل و گوگل و اسپاتیفای یه صفحه داشته باشم!

تازه صفحه‌های پادکست‌های مختلف رو که نگاه می‌کردم، می‌دیدم که به سایت‌هاشون هم لینک داده شده. اون موقع برای سایت فوربو لینک‌سازی هم انجام می‌دادم و به‌نظرم رسید که چقدر خوبه که بتونم از معتبرترین سایت‌های دنیا یه لینک برای فوربو بگیرم.

دلایل اولم برای شروع پادکست همینا بود ولی الان اگر بهم بگم چرا پادکست می‌سازی، می‌گم که دوست دارم به شکل صوتی هم محتوایی که تولید می‌کنم رو ارائه بدم.

این چیزایی که گفتم و یه میکروفون بیکار، باعث شد از اواخر مهر تست برای ضبط رو شروع کنم.

خیلی ضعیف بود تست‌ها. هم لحن و صدای خودم و هم کیفیتی که خروجی می‌گرفتم. چون تقریبا هیچی از تدوین بلد نبودم و نمی‌دونستم حتی باید چطوری و توی چه موقعیتی میکروفون رو قرار داد تا کیفیت بهتری داشته باشه.

در نهایت یک قسمت معرفی و یک قسمت درباره‌ی ایده (که از مقالات خود سایت بود) رو ضبط کردم. با یه کیفیت بسیار بد و لحنی -شاید- فاجعه.

ولی توی همون قسمت یه چیز خیلی جالب گفتم و بعدا وقتی برگشتم و گشو دادم خیلی خوشم اومد.

گفته بودم که الان مهم نیست که کیفیت خوب و نیست و این حرفا، می‌خوام بسازم و منتشر کنم که مثلا تا یک سال دیگه این موقع یه پادکست خوبی رو داشته باشم.

شایدم واقعا اینطور شد. یک سال که گذشت، رشد پادکست خیلی زیاد شد و حتی با شروع فصل سوم، پادکست اسپانسر هم گرفت.

به هر حال دو قسمت ضبط کردم و توی پادبین منتشر کردم. از اونجایی که دوست داشتم توی سایت‌های اپل و گوگل و اسپاتیفای پادکست رو منتشر کنم، یادمه سریع سرچ می‌کردم How to publish podcast on iTunes/Google/Spotify و هر کدوم رو پنل می‌ساختم و فید رو ثبت می‌کردم. ۶ آبان بود که پادکست دو قسمت ازش منتشر شده بود ولی وقتی که برای ادامه مسیر پادکست برنامه‌ریزی می‌کردم و تعداد قسمت‌ها رو مشخص می‌کردم، دیدم که پنل رایگان پادبین خیلی زود تموم میشه. توی کارگاه علی بندری شنیده بودم که انکر رو هم معرفی کرده بودن و گفته بودن که رایگان هست.

یه سری به انکر زدم و خیلی سریع جذب رابط‌ کاربریش شدم. دیدم که نوشته خودش توی همه سرویس‌های پخش پادکست هم منتشر می‌کنه. فکر کنم یک قسمت دیگه رو هم ضبط کرده بودم و در واقع ۳ قسمت رو همزمان توی انکر منتشر کردم.

فید پادبین رو حذف کردم و همه‌چی رفت روی انکر. انکر هم اون موقع سرش خلوت بود خیلی سریع همه کارها رو انجام می‌داد. انتشار اتوماتیک انکر و همینطور ندادن دسترسی به پنل اصلی سرویس‌ها و اجازه ندادن برای قرار دادن ایمیل شخصی در فید پادکست، باعث شد که خیلی بهش اعتماد نکنم.

دنبال یه راه دیگه بودم که متوجه شدم توی وردپرس سرویس بلوبری یه پلاگین توسعه داده که می‌تونه فید با آدرس خود سایت بسازه.

اول فکر می‌کردم که باید حتما از خود سایت بلوبری هاست خریداری بشه ولی امکان گذاشتن لینک فایل هم وجود داشت. پلاگین پاورپرس رو نصب کردم و فایل رو روی سرور خود فوربو آپلود کردم و منتشر کردم.

همه‌چیز عالی بود و گفتم همین‌جا منتشر می‌کنم دیگه.

یه هاست دانلود گرفتم، یه فولدر روی دامنه‌ی فوربو برای پادکست ساختم. Furbodm.com/podcast

۳ آذر روزی بود که پادکست به میزبانی سایت فوربو منتشر شد. اون موقع اصلا پادکست فارسی‌ای نبود که فید اختصاصی داشته باشه و الان هم فقط یکی دوتا رو می‌شناسم که فیدشون به این شکل هست.

فید پادکست شد این:

https://furbodm.com/podcast/feed/podcast

از اون موقع تا الان پادکست روی این فید و در سایت فوربو میزبانی میشه. اما بین ۳ آذر ۹۷ تا ۳ آذر ۹۹ که دارم این یادداشت رو می‌نویسم، دو بار پادکست به انکر رفت و دوباره برگشت.

دلیلش هم این بود که بلوبری یه مدت فیلتر شد و این مورد روی تعداد شنونده‌های قسمت‌ها تاثیر داشت. به همین خاطر خیلی سریع سوییچ می‌کردم روی انکر و وقتی دوباره مشکل حل شد، بر می‌گشتم به پلاگین بلوبری روی وردپرس. بدی انتقال و مهاجرت پادکست اینه که آمارت رو از دست می‌دی و دیگه همه‌چیز رو یک‌جا نمی‌تونی داشته باشی.

به هر حال پادکست روی فید خود فوربو داره منتشر میشه. ولی داشتن فید روی یک سایت ایرانی و همین‌طور استفاده از سرور دانلود ایرانی، مشکلاتی رو هم ممکنه برای سرویس‌های خارجی ایجاد کنه.

بعد از قسمت ۲۵ بود که دیدم پادکست روی اسپاتیفای منتشر نمیشه. ایمیل زدم تا پیگیری کنم. گفتن که چون پادکست شما روی دامنه‌ای هست که مربوط به ایرانه ما امکان اینکه قسمت‌های پادکست شما رو پردازش کنیم و پخش کنیم وجود نداره. اینطوری شد که اسپاتیفای دیگه آپدیت نشد.

در طول این دو سال مشکلات اینطوری کم نبوده. ساخت کانال‌های جدید در کست‌باکس، آپدیت نشدن آمار فید، منتشر کردن قسمت جدید و آپدیت نشدن فید توی اپلیکیشن‌ها و… مشکلاتی هستن که فکر می‌کنم پادکسترهای زیادی باهاشون سر و کار داشتن.

ولی همه اینا رفع میشه و می‌گذره. مشکلات بزرگ و تاثیرگذاری در روند ساخت پادکست نیستن. اگر برای پادکست یه برنامه بلندمدت داشته باشید، این مشکلات کوچک که مثل سدهایی جلوی راه هستن، شما رو اذیت نمی‌کنن.

گزارشی رو از وضعیت این دو سال آماده کردم که از طریق این لینک می‌تونید دانلودش کنید. شاید آمار و اطلاعاتی که توش هست به دردتون بخوره. مخصوصا کسایی که تازه می‌خوان پادکست ساختن رو شروع کنن، فکر می‌کنم خیلی دوست داشته باشن وضعیت آمار پادکست‌های دیگه رو بدونن. من خودم که اینطوری بودم و هستم و هر موقع کسی اطلاعاتی از پادکستش منتشر می‌کنه سریع می‌بینم و می‌خونم.

الان که این یادداشت رو می‌نویسم چند وقته که قسمت جدیدی منتشر نشده ولی کاملا در فکر ادامه پادکست هستم و پادکست روند انتشارش خیلی زود دوباره از سر گرفته میشه. می‌خوام تغییرات زیادی رو ایجاد کنم.

می‌دونم که همه میگن تغییرات باید با قدم‌های کوچک شکل بگیره و کم‌کم به یک سمت خاصی بره ولی من دوست دارم خیلی سریع تغییر بزرگ رو ایجاد کنم!

پادکست رو می‌خوام از حالت آموزشی خارج کنم.

کار خیلی سختی هست، چون پایه هرچی که توی پادکست می‌گم مرتبط به دیجیتال مارکتینگ هست و برای انتقالش باید یک حالت آموزشی داشته باشه. یعنی خیلی با جمله‌های ثابت و داده‌های مشخصی شنونده طرف هست.

ولی این یه چالشه. دوست دارم که امتحان کنم. ادامه‌ی پادکست قراره حالت پرونده‌ای به خودش بگیره. پرونده‌ای که قراره منتشر بشه مربوط به فروشگاه اینترنتی هست. کلا موضوع فروشگاه اینترنتی، از اول تا آخرش! و می‌خوام که به شکل یه داستان مباحث مطرح بشن!

ببینم چی‌ کار می‌کنم 😊

مرسی که وقت گذاشتید و این یادداشت رو خوندید. اگر نظری داشتید خیلی خوشحال میشم که اون رو بخونم، سوالی هم اگر بود بازم خوشحال میشم که جواب بدم.

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها